Zadnje novice

SAMOSTOJNA RAZSTAVA BENJAMINA ŽNIDARŠIČA

Slikar Beno1 razstava18Slikar Beno2 razstava18Razstava Umetnost ne pozna ovir, smo odprli v torek, 27. februarja 2018 v Knjižnici Bena Zupančiča v Postojni. Prva velika pregledna razstava Benjaminam IMG 2239 m IMG 2230Žnidaršiča v Postojnski knjižnici želi ovrednotiti in predvsem ohraniti umetniški opus, hkrati pa odpira mnoga danes aktualna vprašanja, med drugim status invalidov v današnji družbi.
Skozi oči umetnika prinaša zgodbe iz sebe in iz svojega okolja z željo, da ljudje podprejo nove možnosti za razumevanje in spoznavanje slikanja z usti. Vprašanja, ki omogočajo različne načine razmišljanja in čutenja o trenutnih izzivih in težavah današnje sodobne družbe, v kateri smo priča turbulentni socialno-politični situaciji, poskuša umetnik s tokratno razstavo opozoriti na že zdavnaj priborjene pravice invalidov in jih ponovno zagovarjati. Njegova življenska izkušnja prav vsakemu ponuja v razmislek pomembnost človekove ustvarjalnosti. Z demonstracijo slikanja in pogovorom na to temo pred otvoritvijo razstave, je hotel opozoriti prav na to. Pogovor z njim je vodila umetnostna zgodovinarka Polona Škodič, ki ga gotovo najbolj pozna. V kulturnem programu sta nastopila prijatelja Nejč Slapar in Dino Gojo, ki s svojim glasbenim preformansu posredujeta umetnost ljudem prav s takšnim zanosom kot Benjamin Žnidaršič.
Razstava odstira panoramski pogled čez raznoliko slikarsko dejavnost umetnika. V slikarstvu je svoje znanje dograjeval z občutkom do vsega kar je lepo. m IMG 2285Neprekinjeno ustvarjanja so ga privedla do začetnih korakov slikanja v sekciji, Zveze paraplegikov Slovenije do ustanovitve Zavoda Ars Viva. Začel je z akvarelom, zaradi svoje raziskovalne žilice je nadaljeval ustvarjalno pot v olju, akrilu in grafiki. m IMG 7487Nastajala so mnoga nova dela, ki so od preslikovanja narave prešla tudi v abstraktne vsebine, ki jim je mogoče slediti le s temeljnim poglabljanjem v likovno teorijo. V zadnji zaznavni slikarski fazi pa izpostavlja nanose z lopatico, ki jih tonsko ureja v kristalinične tonske prehode. Skozi prizmo njegove presoje in naših zaznav so izstopile presojne tople barve, ki se vežejo na čutenje človeka, ki se v veličini svojih razmišljanj in doživetij predaja naravi. Njegovi motivi so lirično Slikar Beno3 razstava18vezani na naravo in v njej zaznavni kolorit. Ta narava je topla, prosojna inSlikar Beno4 razstava18 vabljiva, predvsem pa morske podobe s toploto v širokem barvnam razponu. Predstavljeni opus je le del njegove slikarske pripovedi, ki jo je začel z liričnimi akvareli. Če bi njegovo ustvarjanje primerjali z naravo, ki jo dobro pozna, potem bi lahko trdili, da se je njegova notranja globina razbohotila v nadaljnjih likovnih iskanjih kot pomlad, ki prihaja.

VABILO ZBOR ČLANOV

dpik logoVABILO DPIK 2018

Spoštovane članice in člani!


Na podlagi 12. člena Statuta društva in sklepa upravnega odbora z dne: 03.03.2018 sklicujem:
2.REDNI ZBOR ČLANOV DRUŠTVA PARAPLEGIKOV ISTRE IN KRASA,
ki bo v petek, 23.03.2018, s pričetkom ob 10:30 uri, v prostorih društva
Vanganelska cesta, 8. f, 6000 Koper.

5. REDNA SEJA UPRAVNEGA ODBORA DRUŠTVA

Upravni odbor Koper18
V soboto 3. marca je v prostorih društva potekala 5. redna seja upravnega odbora Društva paraplegikov Istre in Krasa.
Obravnavali smo naslednje točke dnevnega reda:


1. Pregled zapisa v zapisniku 4. Seje U.O. z dne: 26.10.2017. pregled
    realezacija sklepov
2. Poslovno in finančno poročilo za leto 2017
3. Poročilo inventurne komisije
4. Poročilo Nadzornega Odbora Društva
5. Razno

KEGLJANJE DRUGO KOLO IN 23. GRNJAKOV MEMORIAL

Kegljanje Ravne18Društvo paraplegikov Koroške je v Ravnah na Koroškem 23. februarja 2018 v organizaciji Zveze paraplegikov Slovenije pripravilo drugo kegljaško kolo v ligi ZPS-DOM PARAPLEGIKOV PACUG. Kegljačice in kegljači so tekmovanje že triindvajsetič zapored posvetili spominu na odličnega kegljača koroškega društva Stanka Grnjaka, udeležilo pa se ga je 21 tekmovalcev iz petih pokrajinskih društev Zveze. Tokrat naših tekmovalcev DP Istre in Krasa ni bilo zraven zaradi vremenskih razmer.
V ekipni konkurenci je premočno slavila domača ekipa DP Slovenj Gradec (1956). Nekaj tudi po zaslugi svojega kegljača, ki je podrl kar 574 kegljev. Drugo mesto je osvojila DP Celje (1941), tretja DP Maribor (1867), četrto DP Murska Sobota (1752), peto pa DP Nova Gorica (1230).
V najštevilčnejši moški konkurenci je z novim državnim rekordom (574) prvo mesto osvojil domačin Igor Kasnik, drugi je bil Zdenko Lilek – MB (494), tretji pa Miran Jernejšek – MB (490).
Med kegljačicami so nastopile Marija Kerec – MB (487), Anja Žlogar – SG (404) in Marta Janežič – MS (402).
V skupini težje gibalno oviranih tetraplegikov je največ kegljev podrl domači kegljač Damjan Hovnik (512), drugo mesto je osvojil Klavdij Leban – NG (488), tretje pa Henrik Plank – CE (480).
Med starejšimi kegljači v skupini veterani sta nas topila le dva kegljača. Marjan Romih – CE je podrl 374 kegljev, Franc Borovnjak – MS pa 359.
Za pravilen potek tekmovanja so skrbeli sodniki Kopmajer.

dpik logo Društvo paraplegikov Istre in Krasa - Associazione dei paraplegici d Istria e Carso
Vanganelska 008 F, 6000 KOPER
G: +386 (0)41 697 560
E: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

TRR: 10100-0034623369
Banka Koper
Matična številka: 518942000
Davčna številka: 84790962

 QR DPIK

 

 

 

 

Obiskovalci

3513210
Danes
Včeraj
Ta teden
Ta mesec
Skupaj
764
706
6232
16195
3513210

NAŠE PROGRAME FINANČNO PODPIRAJO NASLEDNJE OBČINE IN DRŽAVNE JAVNE USTANOVE:

mddszee

fihozps

grb kopergrb izolagrb pirangrb ilirska bistrica

grb postojnagrb sezanagrb komengrb divaca

grb pivkagrb hrpelje kozinajskd

 

SPONZORJI IN DONATORJI:

Logo lukakoperLogo zivetispristaniscem

Logo sava zavarovalnicaspringer riders