+386 (0)41 697 560
dpik.koper@gmail.com

MEDNARODNA RAZSTAVA SLIKARJEV, KI SLIKAJO Z USTI ALI NOGAMI

Ob Mednarodnem dnevu invalidov je Založba UNSU v prostorih Lisztovega inštituta 2. decembra 2022 organizirala otvoritev slikarske razstave in demonstracijo slikanja z usti ali nogami. Razstavljajo slovenski slikarji: Vojko Gašperut, Benjamin  Žnidaršič, Željko Vertelj, Nevenka Gorjanc, Dragica Sušanj, Erik Pibernik, Neja Zrimšek Žiger, (Silvo Mehle, in Gregor Janežič posthumno) in gosti iz Srbije Dejana Bačko, Stjepan Perkovič iz Hrvaške in Mladen Sekulić iz Bosne. Razstavo sta odprla madžarsaki veleposlanik Andor David in direktorica Lisztoverga inštituta v Ljubljani Biborka Molnar-Gabor.
Ob odprtju razstave je Jaka Racman povedal: »Razstava v  okvirih tradicionalnega slikarstva tematsko preigrava izbrane, slikovite prizore, ki naslovno slavijo slovensko in madžarsko morje – jezero Balaton. Zasnovana je bila v znamenju sodelovanja, zbliževanja, dialoga in povezovanja Madžarske in Slovenije ob mednarodnem dnevu invalidov 3. decembra, ko neformalno obeležujemo tudi “Ta veseli dan kulture”, dan rojstva Franceta Prešerna, z razponom do Prešernovega dneva, osrednjega slovenskega kulturnega praznika. Združuje se narodni ponos obeh držav.
Markantne podobe prepoznavne arhitekture, pravljični utrinki znamenitosti in brezčasne, slikovite krajine, odprto nagovarjajo najširšo javnost in obiskovalcem nudijo tudi priložnosti za premislek o pomembnosti zavedanja brezmejne moči človeške ustvarjalnosti

Mednarodno združenje slikarjev (VDMFK – Vereinigung der Mund und Fussmalenden Künstler), ki slikajo z usti ali nogami je leta 1956 ustanovil nemški slikar Arnulf Erich Stegmann, ki zaradi otroške paralize ni mogel uporabljati rok. Trenutno ima združenje v svojih vrstah več kot 800 slikarjev iz vsega sveta.
V Sloveniji interese mednarodnega združenja že od leta 2001 zastopa Založba UNSU, ki ponuja poleg voščilnic in koledarjev tudi druge artikle, ki vsebujejo izključno reprodukcije originalnih del slikarjev, ki slikajo z usti ali nogami.
Razstava bo na ogled do 9. februarja 2023


Društvo paraplegikov Istre in Krasa - Associazione dei paraplegici d Istria e Carso
Vanganelska 008 F, 6000 KOPER
G: +386 (0)41 697 560
E: dpik.koper@gmail.com

TRR: 10100-0034623369
Banka Koper
Matična številka: 518942000
Davčna številka: 84790962

NAŠE PROGRAME FINANČNO PODPIRAJO NASLEDNJE OBČINE IN DRŽAVNE JAVNE USTANOVE:

mddszee

fihozps

grb kopergrb izolagrb pirangrb ilirska bistrica

grb postojnagrb sezanagrb komengrb divaca

grb pivkagrb hrpelje kozinagrb ankaran

 

SPONZORJI IN DONATORJI:

Logo lukakoperLogo zivetispristaniscem

Springer riders logojskd