Moč volje in umetnosti
Dne 10. oktobra 2024 so učenci Osnovne šole Prestranek doživeli poseben in navdihujoč obisk. Šolo je obiskalo Društvo paraplegikov Istre in Krasa, ki sta ga zastopala dva izjemna umetnika, slikarja z usti, Dragica Sušanj in Vojko Gašperut. Namen obiska je bil približati učencem svet paraplegikov in jim preko osebnih zgodb ter umetnosti pokazati, da invalidnost ne omejuje ustvarjalnosti, dosežkov in predvsem človeškega duha.
Dragica Sušanj in Vojko Gašperut, oba priznana umetnika, ki svoje slike ustvarjata z usti, sta s svojo prisotnostjo učence navdihnila na več načinov. Med obiskom sta najprej predstavila svoji osebni zgodbi in vsakodnevne izzive, s katerimi se soočata zaradi tetraplegije. Njun nagovor ni bil le predstavitev invalidnosti, temveč predvsem poudarek na tem, kako pomembni sta volja in vztrajnost pri premagovanju življenjskih ovir. Ob tem sta izpostavila, da paraplegija ni ovira za doseganje sanj, temveč le drugačen način soočanja z življenjem.
Pomemben del obiska je bila tudi projekcija filma, ki je tematiziral moč in voljo posameznika invalida. Film je prikazal resnične zgodbe ljudi, ki so kljub hudim telesnim omejitvam našli moč za osebno in umetniško izpolnitev. Skozi pripovedi v filmu so učenci lahko videli, kako pomembni so pogum, neomajna vera vase in podpora skupnosti pri doseganju ciljev, ne glede na okoliščine. Film je otroke globoko ganil in jim odprl oči glede pomena sprejemanja drugačnosti in vztrajnosti v življenju.
Po projekciji je sledila interaktivna delavnica, kjer sta Dragica in Vojko učencem pokazala, kako ustvarjata svoja umetniška dela. Učenci so z velikim zanimanjem opazovali in se tudi sami preizkusili v tem načiuu slikanja.
Benjamin Žnidaršič