+386 (0)41 697 560
dpik.koper@gmail.com

SOCIALNO SVETOVANJE IN ZDRAVSTVENA PREVENTIVNA POMOČ

IMG_3012.jpg

V okviru projekta Socialno svetovanje in zdravstvena preventivna pomoč članom,  ki ga je finančno podprla Občina Piran, smo v Pacugu 19.9.2013 izvedli preventivni zdravstveni pregled, predavanje o zdravju za invalide in usposabljanje za osebne asistente.
IMG_3012.jpg Po nekajletni aktivni dobi na invalidskem vozičku je čas za resen premislek o svojem zdravju. O zdravju svojih članov pa smo pomislili tudi mi in želimo pripraviti preventivni pregled. Tako sta prim. Tanja Erjavec in višja medicinska sestra Branka Vipavec več kot dvajsetim članicam in članom pomerile sladkor, holesterol in krvni tlak. Vsako leto posebej ugotavljamo, da bi morali predvsem sami kaj več storiti za svoje zdravje in pomisliti, da nas poleg paraplegijeIMG_3022.jpg ali tetraplegije lahko doleti še hemiplegija oz. srčni infarkt. Pozorni bi morali predvsem na nezdravo prehrano. Zavedati bi se morali, da so mastna hrana, preveč soli, kofein in nikotin ter premalo gibanja glavni povzročitelji teh nevarnih bolezni. Povsem upravičeno jih imenujemo kar tihi ubijalci, saj se nam nepričakovano, postopoma in na neboleč način prikradejo

 

 

Rezultati preiskave: Pregledali smo 27 oseb 24 po okvari hrbtenjače.
Preverjali smo nivo celokupnega holesterola, krvnega tlaka in krvnega sladkorja.
Ker meritve niso bile izvedene na tešče smo za nenormalne vrednosti ocenili holesterol na 6 mmol/l, krvni tlak 140/90mmHg  in KS nad 8 mmol/l
Med 24 osebami je :
7  oseb je   imelo povišan celokupni holesterol, dva pa že jemljeta zdravila. ( 29%)
8 oseb je imelo povišan krvni tlak, trije kljub zdravljenju 30%
5 oseb je imelo KS nad 11 mmol/l, dva od preiskovancev se še nista zdravila. ( 21%)
 
Če primerjam delež oseb z dejavniki tveganja pri osebah po primarni rehabilitaciji  (žal  ne vem koliko je bilo povprečje let po okvari) je pravzaprav največji porast predvsem sladkorne bolezni, kar je tudi pričakovano.
Povišan  krvni tlak 14,6% ( po primarni rehabilitaciji)
skupina Pacug  30% 2013   
Pacug leta 2011 26%
Povišan krvni sladkor 6 % , ( po primarni rehabilitaciji)
 skupina Pacug 21 % 2013 ,
 Pacug leta 2011 21 %
Povišan holesterol 20,8%   ( po primarni rehabilitaciji)
skupina Pacug 29% 2013,
 Pacug 2011 13,7 %
Ker je presnova po okvari hrbtenjače drugačna je primerjava s splošno populacijo nesmiselna.
Če primerjava rezultate iz leta 2011 je bistveno večji delež tistih s povišanim holesterolom, medtem, ko so ostali dejavniki približno enaki.

 


Društvo paraplegikov Istre in Krasa - Associazione dei paraplegici d Istria e Carso
Vanganelska 008 F, 6000 KOPER
G: +386 (0)41 697 560
E: dpik.koper@gmail.com

TRR: 10100-0034623369
Banka Koper
Matična številka: 518942000
Davčna številka: 84790962

NAŠE PROGRAME FINANČNO PODPIRAJO NASLEDNJE OBČINE IN DRŽAVNE JAVNE USTANOVE:

mddszee

fihozps

grb kopergrb izolagrb pirangrb ilirska bistrica

grb postojnagrb sezanagrb komengrb divaca

grb pivkagrb hrpelje kozinagrb ankaran

 

SPONZORJI IN DONATORJI:

Logo lukakoperLogo zivetispristaniscem

Springer riders logojskd