Sestanek posvetovalne skupine-Koper prijazno mesto invalidom

V torek 18.2.2025 smo na društva paraplegikov Istre in Krasa imeli 14. sestanek posvetovalne skupine Svet za invalide, katerega izvaja MOK-mestna občina Koper. Sodelovali smo trije člani našega društva: Slavko Bračič, Boško Božič in Mladen Fabjan.

Predlog dnevnega reda:

  1. Pregled in potrditev zapisnika 12. sestanka z dne 23. 9. 2024 in realizacije sklepov.
  2. Izvedene aktivnosti v zadnjem tromesečju leta 2024.
  3. Nov zdravstveni dom Koper in ureditev plaže v Žusterni: investicijska služba MOK.
  4. Plan aktivnosti za leto 2025.
  5. Dopis Ministrstvu za infrastrukturo: Pravilnik o parkirni karti.
  6. Razno.

Gradil se bo novi zdravstveni center v Kopru.  Vizualno podobo in načrt notranje razporeditve prostorov je predstavil predstavnik družbe A. Mlinar, zobozdravstvo, projektiranje in druge storitve d. o. o. Povedal je, da bo možno do lekarne dostopati na način »drive – in« – oskrba kar iz avtomobila. Objekt bo imel dva vhoda, glavnega na severnem delu objekta in drugega na zahodnem. Okrog objekta bodo dovolj široke poti, talne taktilne oznake bodo po celotnem območju, okolje bo urejeno s čim manj arhitektonskih ovir, tlaki bodo ne spolzki, ne bo potrebno ramp, pred vhodom bodo 4 parkirna mesta za invalide, vetrolov bo po standardih. Pri vhodu bo varnostnih in osebje, ki bo pomagalo pacientom, posebej slepim in slabovidnim ter starejšim, pult bo znižan brez stekla. Cela avla bo opremljena z indukcijsko slušno zanko objektu bo 5 dvigal in bodo opremljena z glasovnim najavam postaj, stopnice bodo označene s kontrastnimi trakovi. V avli bo maketa stavbe v Braillovi pisavi, laboratorij in kompletna pediatrija bo v pritličju, osebni zdravniki pa v prvem nadstropju, uprava v petem nadstropju. Vrata in podboji bodo v kontrastnih barvah, sanitarije bodo prilagojene za invalide in bodo tudi v upravi urejene za invalide, vsa vrata bodo široka 90 cm, objekt v velikosti 9.200 neto m2 bo imel povezavo z zračno pošto. Povedal je še, da je načrtovano, da preventivne zdravstvene dejavnosti se ohranijo v Zelenem parku 2, ukinejo pa se vse dejavnosti na lokaciji ZD Bonifika in prenesejo na novo lokacijo zdravstvenega centra Koper.

Projekt »Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi«: gost Jani Demšar – Geodetski inštitut Slovenije – predstavitev aplikacije. Gospod Jani Demšar je predstavil projekt, ki se je pričel že leta 2016 na Ministrstvu za infrastrukturo. MOK je k projektu pristopila v letu 2019 kot prva mestna občina. Projekt obsega cilje za več skupin ranljivih oseb, npr. starejši, gluhi, naglušni, invalidi – paraplegiki, slepi in slabovidni, motnja v duševnem razvoju… Vzdrževanje podatkov je danes poenostavljeno, potrebno je le fotografirati oviro ali odpravo ovire in poslati z navedbo lokacije na elektronski naslov inštituta (dostopnost@gis.si), ki nadalje obdela podatek in ga vnese v aplikacijo. Aplikacija danes zajema podatke za 104 občine in omogoča informacije o dostopnosti ali nedostopnosti do javnih zgradb v občini, informacije o parkiriščih,  ter omogoča izdelavo tiskane karte, spletne karte in kataloga ovir, ki je koristen dokument za občine za odpravo ovir po prioritetah (vključitev v Celostno prometno strategijo!). Poudaril je, da je problem v starih mestnih jedrih, kako kulturno dediščino uskladiti z dostopnostjo. Za slepe in slabovidne bo narejena dograditev z zvočnimi opisi. Pri umeščanju objektov v prostor je za ranljive skupine pomembno načrtovati kratke poti in ob poteh postaviti klopce za počitek, saj so zanje izjemno pomembne.  Organe, kot je Svet za invalide je potrebno vključevati v proces že pri idejni zasnovi umeščanja v prostor ter skozi cel proces do zaključka ter pritiskati na potrebno vzdrževanje. V bodočnosti bo s QR kodo omogočeno turistom bolj dostopno okolje. Podatki na spletni strani so za vse uporabnike brezplačni.

Obnova železniške postaje v Kopru. Predstavnika Ministrstva za infrastrukturo in podjetja MIND INŽENIRING sta predstavila vizualne podobo načrta prenove železniške postaje Koper. Postaja naj bi bila operabilna za vse gibalno ovirane. V letu 2025 načrtujejo temeljito prenovo vseh sanitarij, zunanja prenova pa naj bi stekla v letu 2026. Projekt je v zaključni fazi, še v tem mesecu bo projektna dokumentacija predana naročniku (ministrstvu). Za tovorni del bo prenova stekla kasneje. Peroni bodo prenovljeni kasneje, v drugem delu projekta. Upoštevali so celostno grafično podobo Slovenskih železnic in prilagodila zunanjost, da bo skladna z že izgrajeno glavno avtobusno postajo Koper.  V letu 2027 naj bi bila končana celotna revitalizacija. Svet za invalide MOK bodo obveščali o začetku prenove. V razpravi so člani in članice Svet za invalide MOK poudarili, da je potrebno medsebojno sodelovanje, da bodo prilagoditve za vse gibalno ovirane osebe pravilne. Predstavili smo napake pri investiciji na avtobusni postaji Koper. Na vprašanje glede potrebne najave potovanja osebe na invalidskem vozičku dan pred odhodom, v primeru, da oseba najave ne more narediti ali se odloči za potovanje isti dan, nismo prejeli odgovora, kako se najava uredi. Na vlaku tudi ni možno podaljšati ”kartico ugodnosti za brezplačne prevoze” – potrebno je dati predlog SŽ.

ŠENTPRIMA – predstavitev poklicne in zaposlitvene rehabilitacije in zaposlovanja invalidov v Istri. Leta 2005 je Šent ustanovil zavod ŠENTPRIMA, ki izvaja program zaposlitvene rehabilitacije. Poleg dejavnosti v Kopru se izvaja še v Ljubljani, Postojni in v Sežani. Zaposlenih je trenutno 10. Zavod je pridobil koncesijo leta 2006 s strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, financirajo se s projekti. Delo poteka tako, da dobijo s strani Zavoda za zaposlovanje potrebe za osebe s statusom invalidnosti (osebe s težavami v duševnem zdravju – avtizem, shizofrenija…), zatem iščejo primerno zaposlitev kot npr. v knjižnici, v gledališču, pri Marjetici d. o. o., zatem, ko se opravi usposabljanje. Na območju Istre deluje še Papilot in Lotus, ki je nastal iz bivših zaposlenih pri Papilotu. Naloga ŠentPrime je svetovanje, psihosocialna rehabilitacija, usmerjanje na usposabljanje pri potencialnem delodajalcu, promoviranje, ozaveščanje, iskanje delodajalca… Postopek zaposlitve lahko traja tudi do dve leti. Čakalne dobe so dolge, tudi do dve leti. Krajši postopki so pri poklicni rehabilitaciji, ko oseba dobi odločbo ZPIZ o invalidnosti. Zatem se izvaja na obstoječem delovnem mestu prilagoditev dela ali pa prekvalifikacija, slednje financira ZPIZ. Običajno se takšen problem uredi že v enem mesecu. Zavod lahko sprejme maksimalno 60 oseb, trenutno je po številu zaposlenih vključenih 30 oseb. Oseba mora dosegati vsaj 70% delovno učinkovitost na delovnem mestu. Delo spremlja mentor in zavod. V razpravi Drago Šajn iz društva slepih in slabovidnih izpostavi, da so njihovi člani najtežje zaposljivi, v društvu imajo trenutno kar sedem zaposlenih. Društvo paraplegikov Istre in Krasa pa izpostavi, da imajo mladega invalida, ki išče zaposlitev, če ne bo pomoči, bo odšel v Ljubljano. ŠENT PRIMA je ponazoril postopek – potrebna je prijava na Zavodu za zaposlovanje in oddati vlogo, da bo obravnavan pri zavodu.

 


Društvo paraplegikov Istre in Krasa - Associazione dei paraplegici d Istria e Carso
Vanganelska 008 F, 6000 KOPER
G: +386 (0)41 697 560
E: dpik.koper@gmail.com

TRR: 10100-0034623369
Banka Koper
Matična številka: 518942000
Davčna številka: 84790962

NAŠE PROGRAME FINANČNO PODPIRAJO NASLEDNJE OBČINE IN DRŽAVNE JAVNE USTANOVE:

mddszee

fihozps

grb kopergrb izolagrb pirangrb ilirska bistrica

grb postojnagrb sezanagrb komengrb divaca

grb pivkagrb hrpelje kozinagrb ankaran

 

SPONZORJI IN DONATORJI:

Logo lukakoperLogo zivetispristaniscem

Springer riders logojskd