+386 (0)41 697 560
dpik.koper@gmail.com

SVET JE TEKEL ZA TISTE, KI TEGA NE MOREJO

tek1

4. maja 2014 je ob istem času po celem svetu potekalo eno največjih globalnih tekaških tekmovanj do sedaj – to je Wings for Life World.

Tekači so startali iz 34 različnih lokacij po vsem svetu. Slovenski tekači so pričeli teči ob 12. uri na Kongresnem trgu v Ljubljani, trasa proge pa je potekala skozi Domžale, Kamnik, Kranj in Škofjo Loko. Svetovni tek je dobil Etiopijec Lemawork Ketema – Donautal Avstrija. Pretekel je 78,58 kilometra. Med tekačicami je bila najhitrejša Selvikvag Molvik – Stavanger Norveška, ki je pretekla 54,79 km. Na slovenski trasi je bil najhitrejši triatlonec David Pleše, ki je pretekel 59,74 kilometra, v ženski konkurenci pa Francozinja Sylvie Tramoy s 33,82 kilometra.
tek1Premiernega globalnega teka se je udeležilo 47 tisoč tekačev, od tega 1400 Slovencev. Slovenija je med 32 državami zasedla odlično 7. mesto.
Prihod prvega tekača na Glavni trg v Kamniku sta pozdravila župan Občina Kamnik Marjan Šarec in direktorica Zavoda za turizem in šport v občini Kamnik Urška Kolar, ki sta spodbujala prihod vseh tekačic in tekačev dobrodelnega teka. Dogodek je popestrila skupina Calypso.
Tovrstni tek je novost in se od klasičnih tekov razlikuje v tem, da ni ciljne črte, ampak cilj tekača določi zasledovalno vozilo, ki se na pot poda pol ure po startu tekmovalcev. Vozilo pospešuje v intervalih, ko tekača prehiti, pa je zanj teka konec. Tekač tako ve kje starta, ne ve pa kje se bo tek zanj končal, saj ciljna črta lovi njega in ne on nje. Zasledovalno vozilo s prehitevanjem izloča tekmovalce, dokler ne ostaneta zadnji moški in zadnja ženska tekmovalka.
Tek »Krila za življenje« je namenjen podpori fundacije Wings for Life, ki financira tek2raziskave za ozdravitev poškodbe hrbtenjače. Ocenjujejo, da na svetu živi 3.000.000 ljudi s poškodbo hrbtenjače, vsako leto pa približno 130.000 ljudi utrpi poškodbo hrbtenjače, ki ji sledi ohromitev. Glavni vzrok so prometne nesreče, padci in različna obolenja hrbtenjače. Napredki v raziskavah so v veliki meri odvisni od zasebnih pobud. Fundacija Wings for Life je neprofitna in kot taka odvisna od podpore in donacij za financiranje teh raziskav. Fundacija Wings for Life je bila ustanovljena z namenom zbiranja donacij, ki so v celoti namenjene izključno obetavnim raziskovalnim projektom, ki iščejo zdravilo za poškodbe hrbtenjače.
Tekmovanje ‘Wings for Life World Run’ je nekaj popolnoma novega: nanj se lahko prijavi celoten spekter športnih navdušencev, celo netekačev, občasnih tekačev do poklicnih športnikov. Namen teka je teči po svojih zmožnostih dokler te ne ulovi zasledovalno vozilo. Tekmovanja so se udeležile številne ikone iz sveta športa, med slovenskimi pa Dušan Mravlje, Roman Kejžar, Jure Košir, kajakaš Peter Kauzer, železna tekaška lady Helena Žigon, gorska kolesarka Tanja Žakelj,stand-up komik Tešky, raper Zlatko, akrobatski pilot Peter Podlunšek in številni drugi. Med invalidi na invalidskih vozičkih je tekmoval tudi  Aljoša Škaper, Nino Batagelj pa je bil v vlogi komentatorja.


Društvo paraplegikov Istre in Krasa - Associazione dei paraplegici d Istria e Carso
Vanganelska 008 F, 6000 KOPER
G: +386 (0)41 697 560
E: dpik.koper@gmail.com

TRR: 10100-0034623369
Banka Koper
Matična številka: 518942000
Davčna številka: 84790962

NAŠE PROGRAME FINANČNO PODPIRAJO NASLEDNJE OBČINE IN DRŽAVNE JAVNE USTANOVE:

mddszee

fihozps

grb kopergrb izolagrb pirangrb ilirska bistrica

grb postojnagrb sezanagrb komengrb divaca

grb pivkagrb hrpelje kozinagrb ankaran

 

SPONZORJI IN DONATORJI:

Logo lukakoperLogo zivetispristaniscem

Springer riders logojskd