+386 (0)41 697 560
dpik.koper@gmail.com

POSVET O ROHO BLAZINAH IN PRELEŽANINAH V PACUGU

Do poletja lahko pričakujemo manj zapletov pri nabavi ROHO blazin. Na ZZZS usklajujejo le še medicinske kriterije upravičencev in standarde sedežnih blazin. Društvo paraplegikov Istre in Krasa in Društvo paraplegikov severne Primorswke sta 13. 2. 2008 v prostorih Doma paraplegikov na Pacugu s predstavnikom korporacije ROHO za Evropo Kenom Isaacom, pripravila delovni posvet. Želeli smo, da bi na posvet prišli tudi, tisti, ki soodločajo pri pridobitvi tega, za nas tako prepotrebnega pripomočka. Vabilu se je odzvala Alenka Franko iz ZZZS, ki pripravlja merila za pridobitev ROHO blazine. Udeležila se je posveta v Ljubljani. Naši člani se srečujejo z večplastnimi problemi pri pridobitvi antidekubitusne blazine ROHO, oz. drugih podobnih blazin. Kot uporabniki omenjenih blazin se zavedamo kako pomembna je preventiva, da paraplegiki in tetraplegiki ne dobimo preležanin. Na posvetu smo predstavili rezultate ankete med člani Zveze, kakor tudi projekcije in aplikacije, ki lahko nastanejo, če se pravočasno ne pristopi k preventivi pri sedenju ali stalnem ležanju. Namreč, kar 80% naših članov za sedenje na vozičku uporablja Roho blazino, ker se zavedajo, da jim omogoča kvalitetno življenje in preprečuje nastanek preležanin ter hudih posledic. Po naših izkušnjah so do Roho ali podobne blazine upravičeni vsi, ki imajo spinalno poškodbo in ne čutijo pritiskov pri sedenju. In to tudi iz preventivnih razlogov. Stroški zavarovalnice za operacije na plastični kirurgiji so zaradi posledic preležanin neprimerno večji, kot bi bili ob ustrezni preventivi. Da o fizičnih in psihičnih mukah pri operacijah ter nekajmesečnem ležanju v bolnišnici, sploh ne izgubljamo besed. Zato so pogovori tekli v smeri sprememb medicinskih kriterijev in standardov blazin. Na ZZZS se zavedajo pomembnosti tega pripomočka za vse upravičence, zato želijo to perečo problematiko čim prej rešiti v obojestransko korist. Manj zapletov lahko pričakujemo še pred poletjem. Glede preventive ima podobno mnenje tudi predstavnik korporacije Roho Ken Isac, ki je podrobno predstavil več izvedb Roho blazin. Še posebej zanimiva je štiriprekatna blazina s katero lahko uravnavamo štiri različne bremenitve in s tem štiri načine sedenja. Omenil je še številne in bogate izkušnje pri uporabi Roho blazin v evropskih državah in Ameriki. Ob zaključku naj dodamo splošno misel oziroma ugotovitev – Dobra in kvalitetna sedežna blazina (ne glede na proizvajalca) je prvi pogoj, da se uporabniki lahko vključujemo in vračamo v normalne družbene tokove.


Društvo paraplegikov Istre in Krasa - Associazione dei paraplegici d Istria e Carso
Vanganelska 008 F, 6000 KOPER
G: +386 (0)41 697 560
E: dpik.koper@gmail.com

TRR: 10100-0034623369
Banka Koper
Matična številka: 518942000
Davčna številka: 84790962

NAŠE PROGRAME FINANČNO PODPIRAJO NASLEDNJE OBČINE IN DRŽAVNE JAVNE USTANOVE:

mddszee

fihozps

grb kopergrb izolagrb pirangrb ilirska bistrica

grb postojnagrb sezanagrb komengrb divaca

grb pivkagrb hrpelje kozinagrb ankaran

 

SPONZORJI IN DONATORJI:

Logo lukakoperLogo zivetispristaniscem

Springer riders logojskd