+386 (0)41 697 560
dpik.koper@gmail.com

POTAPLJANJE POD LEDOM ZA INVALIDE

potop-led

VIDEO

25. februarja 2012, se je pet potapljačev s poškodbo hrbtenjače iz Slovenije in Hrvaške (Damjan Peklar, Klaudija Poropat, Aleš Povše, Peter Majcen, Ivo Lovrenović) potopilo pod led, in sicer v Rudniško jezero v Kočevju. Gre za prvo tovrstno dejanje na svetu, saj je bilo doslej potapljanje za ljudi s poškodbo hrbtenjače omejeno le na toplejša okolja. Akcija pod okriljem Mednarodne zveze IAHD Adriatic in Zveze paraplegikov Slovenije ni zajemala samo potopov pod led, temveč je služila tudi zbiranju podatkov. Raziskovalno delo je ekipa pod vodstvom prof. dr. Žareta Finderla in zdravnice Urške Gajšek začela z meritvami temperature, pritiska, pulza ter saturacije oziroma nasičenosti s kisikom, in nadaljevala z meritvami srčne funkcije ob potopih ljudi s poškodbo hrbtenjače v vodo, ki je imela štiri stopinje Celzija. potop-led
Prvi neuradni rezultati kažejo, da ob dobri pripravi na potop potapljači s poškodbo hrbtenjače niso nič manj ogroženi kot vsi drugi rekreativni potapljači, vendar bo treba na podrobnejše rezultati še počakati.
Celotna ekipa je štela skoraj trideset članov in je bila sestavljena iz predstavnikov Plavalnega kluba Slovenske Konjice, PK Ponirka iz Kočevja, pripadnikov Slovenske vojske, Civilne zaščite in članov PGD Šalka vas. V odličnih pogojih jim je uspelo na novo postaviti meje rekreativnega potapljanja za ljudi s poškodbo hrbtenjače, s čimer so Slovenci še bolj utrdili svetovni primat v potapljanju za ljudi s poškodbo hrbtenjače in prehiteli večje in bogatejše. Velike zasluge za ta nevsakdanji podvig ima predsednik mednarodne zveze Adriatic Branko Ravnak, ki je trdno prepričan v sposobnosti potapljačev paraplegikov in tetraplegikov..


Društvo paraplegikov Istre in Krasa - Associazione dei paraplegici d Istria e Carso
Vanganelska 008 F, 6000 KOPER
G: +386 (0)41 697 560
E: dpik.koper@gmail.com

TRR: 10100-0034623369
Banka Koper
Matična številka: 518942000
Davčna številka: 84790962

NAŠE PROGRAME FINANČNO PODPIRAJO NASLEDNJE OBČINE IN DRŽAVNE JAVNE USTANOVE:

mddszee

fihozps

grb kopergrb izolagrb pirangrb ilirska bistrica

grb postojnagrb sezanagrb komengrb divaca

grb pivkagrb hrpelje kozinagrb ankaran

 

SPONZORJI IN DONATORJI:

Logo lukakoperLogo zivetispristaniscem

Springer riders logojskd