+386 (0)41 697 560
dpik.koper@gmail.com

V. MEDNARODNA RAZSTAVA SLIKARJEV – ČLANOV VDMFK

FOTOGRAFIJE

USTVARJALNOST VREDNA VSEGA OBČUDOVANJA
Velika sprejemna dvorana Cankarjevega doma bo en mesec prizorišče velike ustvarjalnosti mednarodnih likovnih umetnikov, ki svoje umetnine zaradi težke gibalne oviranosti, ustvarjajo na nekoliko nenavaden način. To so slikarke in slikarji, ki so včlanjeni v mednarodno združenje slikarjev (VDMFK), ki slikajo z usti thumb_cdmdn-ra2-2008.jpgali nogami. Združenje sestavlja 48 članic iz vsega sveta, Slovenija pa se je združenju priključila kot 41. članica.
Na tej naši največji slikarski prireditvi sodeluje 51 umetnikov iz vsega sveta, med njimi tudi 10 likovnikov iz Slovenije. Tud tokratno razstavo (kot mnoge druge) je pripravila slovenska založba UNSU, ki na slovenskem prostoru skrbi za publiciteto, reprodukcijo in distribucijo tiska naših slikarjev. Razstavo, na kateri je 119 del slikark in slikarjev iz vsega sveta, je odprl pokrovitelj Zoran Jankovič – župan Mestne občine Ljubljana. V pozdravnem nagovoru in čestitkah slikarjem je še dodal: »Če gledamo vaša dela mi, ki nimamo slikarskega talenta, je to eno
stavno, toda vi slikate s srcem, z dušo. In to je tisto kar imate v sebi, da poplačate trud, ki ga imate z drugačnim načinom slikanja. Današnja razstava ponovno dokazuje, da je Ljubljana v vrhu evropske kulture in da se nahajamo v najlepšem mestu. No, k temu s to prelepo razstavo prispevate tudi vi.«
V predstavitvi Mednarodnega združenja,  Založbe UNSU, razstave in likovnih del, je univ. dipl. umet. zgod.  Polona Škodič med drugim poudarila: »Vsem tem slikarjem različnih
thumb_cdmdn-ra12008.jpggeneraciji in različnih poklicev, ki so jih opravljali, je prav svetloba umetnosti in likovna kreativnost dala nov smisel življenja. Morda v svojih prvih začetkih niso verjeli vase, a so na tej poti ponovno spoznali sami sebe, odkrili so pomen izražanja in tudi uspeli. Nekatere je slikanje tako močno prevzelo, da so se izoblikovali v prave mojstre in prepoznavne umetnike. Za seboj imajo več desetletij dolgo slikanje, vztrajno pa jim sledijo mnogi drugi. Skupaj so ustvarili pravo galerijo upodobitev, ki pa jo niso namenili le kulturnemu doprinosu, temveč tudi dobrodelnemu poslanstvu. Vsak izmed njih je našel svoj košček sveta in lepote, svoj izvir in resnico, vsak je v svojo sliko poskušal ujeti svoj dragoceni trenutek in doživetje.«
Program slovesnega odprtja je s kulturno umetniških pridihom prepletal Boštjan Koprivec popestril in obogatil pa kvartet Akord. Ob odprtju razstave so naši slikarju županu podarili sliko, ki bo krasila prostore MOL.
Naš slikarji, ki razstavljajo na 5. mednarodni razstavi so: Željko Vertelj, Stojan Zafred, Jože Vodušek, Benjamin Žnidaršič – Beno, Dragica Sušanj, Silvo Mehle, Vojko Gašperut – Gašper, Roman Gruntar, Jani Bevc, Neja Zrimšek in Angela Medved.
Kot uvod v odprtje razstave pa so se  že v dopoldanskem času slikarji iz Slikarske sekcije pri ZPS, Hrvaške in Srbije, ki rišejo z usti, predstavili s slikarsko delavnico.


Društvo paraplegikov Istre in Krasa - Associazione dei paraplegici d Istria e Carso
Vanganelska 008 F, 6000 KOPER
G: +386 (0)41 697 560
E: dpik.koper@gmail.com

TRR: 10100-0034623369
Banka Koper
Matična številka: 518942000
Davčna številka: 84790962

NAŠE PROGRAME FINANČNO PODPIRAJO NASLEDNJE OBČINE IN DRŽAVNE JAVNE USTANOVE:

mddszee

fihozps

grb kopergrb izolagrb pirangrb ilirska bistrica

grb postojnagrb sezanagrb komengrb divaca

grb pivkagrb hrpelje kozinagrb ankaran

 

SPONZORJI IN DONATORJI:

Logo lukakoperLogo zivetispristaniscem

Springer riders logojskd